Header Image

SİNAN ÜLGEN

Yönetici Ortağı, İstanbul Ekonomi Danışmanlık

Sinan Ülgen 1987 yılında ABD Virginia Üniversitesinde ekonomi ve bilgisayar mühendisliği dallarından mezun oldu. 1989-1990 yılları arasında Brugge Avrupa Kolejinden yüksek lisansını elde etti. Ülgen, 1990 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığında iki yıl boyunca Ankara’da Birleşmiş Milletler dairesinde çalıştı. 1992-1996 yılları arasında ise Brüksel’de Avrupa Birliği Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde görev yapan Sinan Ülgen, bu dönemde Gümrük Birliğiyle ilgili olarak Türkiye’nin müzakere pozisyonunun belirlenmesine katkıda bulundu ve müzakerelere fiilen katıldı.

1996 yılı sonunda Dışişleri Bakanlığından ayrılan Sinan Ülgen, halihazırda İstanbul Ekonomi Danışmanlığın Yönetici Ortağı ve Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi – EDAM’ın başkanıdır. ABD’de yerleşik Carnegie Endowment for International Peace’in çalışmalarına Türkiye uzmanı olarak katkıda bulunmaktadır. 2004 yılında Kemal Derviş ile beraber yazdığı “Çağdaş Türkiye’nin Avrupa Dönüşümü” başlıklı bir kitabı bulunmaktadır. 2005 yılında da “AB ile müzakerelerin el kitabı” başlıklı kitabı yayınlanmıştır.

Ülgen’in yurtdışında International New York Times, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Huffington Post, Foreign Policy  ve Le Figaro gibi gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Ülgen, World Economic Forum’un Global Council of Europe üyeliği ile Roma’daki NATO Savunma Kolejinin Akademik Kurul üyeliğini de sürdürmektedir. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in atamış olduğu 10 kişilik uluslararası politika uzmanları grubunun üyesidir.